داده های حجیم

نواتک > همه  > تکنولوژی  > داده های حجیم

اصطلاح بیگ دیتا را شاید تاکنون بسیار شنیده باشید اما ممکن است هنوز برای برخی سردرگمی هایی در مورد مفهوم دقیق این اصطلاح وجود داشته باشد.

این مفهوم بطور مداوم درحال تکامل میباشد  و دامنه آن علوم مختلفی همچون هوش مصنوعی و علم داده، اینترنت اشیا و.. را در بر میگیرد.

حال ببینیم بیگ دیتا چیست و چگونه بر دنیای پیرامون تاثیر میگذارد؟

رشد شگفت آور داده های حجیم

این همه با انفجار در مقدار داده هایی که ما از دوران عصر دیجیتال تولید کرده ایم شروع می شود. این حجم عظیم عمدتا به دلیل افزایش کامپیوتر، اینترنت و تکنولوژی است که قادر به گرفتن اطلاعات از دنیایی است که در آن زندگی می کنیم. داده ها به خودی خود یک نوآوری جدید نیستند. حتی قبل از اینکه رایانه ها و پایگاه های داده ها را پشت سر بگذاریم، پرونده های معاملات در قالب کاغذ، سوابق مشتری و فایل های بایگانی داشتیم که همه آنها جز داده ها هستند.

حجم داده هایی که ما روزانه در حال تولید آن هستیم تا سال ۲۰۲۰، از حدود ۵ zettabytes امروز به ۵۰ zettabytesخواهد رسید.

رایانه ها، و به ویژه صفحات گسترده و پایگاه داده ها، یک راه برای ذخیره و سازماندهی داده ها در مقیاس وسیع در اختیار ما قرار دادند، به طوری که به راحتی قابل دسترس باشند و این در حالی است که ناگهان، اطلاعات با یک کلیک ماوس در دسترس قرار گرفت و پیشرفت شگرفی در حجم و سرعت اطلاعات مورد بررسی انجام پذیرفت.

بر همین مبنا ما روزانه در حال تولید داده های زیادی هستیم و همچنان این مقدار در حال افزایش میباشد و حجم داده هایی که ما روزانه در حال تولید آن هستیم تا سال ۲۰۲۰، از حدود ۵ zettabytes امروز به ۵۰ zettabytesخواهد رسید.

هنگامی که ما با تلفنهای هوشمند مجهز به GPS و یا از طریق رسانه های اجتماعی یا برنامه های چت و گفتگو آنلاین ارتباط برقرار میکنیم، و زمانی که بصورت اینترنتی در حال خرید میباشیم و بطور کلی هر زمان که ما به اینترنت میرویم، داده هایمان را تولید میکنیم.

اصطلاح “داده های حجیم” به جمع آوری تمام این داده ها و توانایی ما در استفاده از آن به نفع خود در طیف وسیعی از زمینه ها، از جمله کسب و کار خود اطلاق می شود.

مهندس سامان مقدم
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت