۳ نکته کلیدی در اجرای ITSM

نواتک > همه  > تکنولوژی  > ۳ نکته کلیدی در اجرای ITSM

۳ نکته کلیدی در اجرای ITSM

پیاده‌سازی راهکار‌های (IT Service Management) مستلزم ملاحظات ویژه‌ای بوده و در رابطه با اجرای آن‌ها نکاتی وجود دارد که در این سند آورده شده و دانستن آن ها برای تیم‌های ITSM ضروری است.

۳ نکته کلیدی در اجرای ITSM

پیاده سازی راهکار های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (IT Service Management) مستلزم ملاحظات ویژه ای است که عدم توجه به آنها ممکن است به شکست کار منجر شود. ممکن است کسی فکر کند شیوه‌ای که تمرکزش بر ارائه سرویس‌های برتر IT به شرکت است، هدفی جز این ندارد که مدیر ارشد و کل دپارتمانIT را حمایت و قرین افتخار کند، اما این طور نیست.

یان کلیتون، مولف بلاگ “Service Management 101″، استاندارد ITIL را داروی نیروزای مدیریت سرویس یا به عبارت دیگر، «راه حل سریع» می‌نامد. با اینکه ITIL در جایگاه یک راه‌‌حل قرار داده شده اما در واقع تنها یکی از ابزارهای متعددی است که در اختیار ما می‌باشد. واقعیت این است که هیچ راه حل سریع یا قرص سحرآمیزی برای اجرای ITSM وجود ندارد. مدیریت سرویس IT زمان و انضباط می‌طلبد.

سه نکته در رابطه با ITSM وجود دارد که تیم‌های ITSM باید آنها را به خاطر بسپارند (البته نکات بیشتری نیز وجود دارند، اما بیائید با همین ۳ نکته شروع کنیم):

نکته اول: بیش از توانایی خود کاری به عهده نگیرید.

اگر شعار شما “۱۲ فرآیند در ۱۲ ماه” است، وقت آن رسیده که در رویکرد خود تجدید نظر کنید. توجه داشته باشید که مدیریت سرویس، علم موشک نیست و نسبتاً ساده است. اما “ساده” را با “آسان” اشتباه نکنید. شما برای تعریف فرآیندهای خود باید کار زیادی انجام دهید، سپس باید آنها را در یک ابزار پیاده کرده و به عنوان محصول عرضه کنید.

نکته دوم: طراحی فرآیندها از اتخاذ روش‌های ITIL طولانی‌تر است.

ITIL به شما می‌گوید چه کاری در یک سطح بالا انجام دهید. بهترین شیوه‌ها مانند ITIL عاری از هر نوع الزام سازمانی یا تکنولوژی خاص هستند. شما باید بهترین شیوه را اتخاذ کنید و آن را با شرکت خود وفق دهید. جزئیات زیادی وجود دارند که باید بر آنها نظارت کنید:

 از کدام ابزارهای مدیریت سرویس استفاده می‌کنید؟

 این ابزارها چگونه باید پیکربندی شوند (مشخصات کاربردی)؟

 گردش کارهای خاص در شرکت شما کدامند؟

 شما در شرکت خود چه خط مشی‌هایی دارید؟

 کدام سرویس‌ها را مدیریت می‌کنید و چه کسی مسئول آنهاست؟

و به همین ترتیب این لیست ادامه می‌یابد. ITIL ممکن است به شما بگوید چه کاری انجام دهید، اما این بستگی به خودتان دارد که روش انجام آن را تعیین کنید.

البته بدیهی است که به کارگیری نرم افزار های جامع مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM Software) نقشی حیاتی در موفقیت شما ایفا می کنند. نرم افزار هایی از این دست مانند نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات دانا، فرایند های استاندارد را به شما معرفی کرده و امکان مدیریت و نظارت یکپارچه بر چرخه خدمات را میسر می سازد.

نکته سوم: افراد را درگیر کنید!

هنگام اجرای فرآیندها، از افراد سازمان خود کمک بگیرید. شما همچنین باید موافقت عمومی را با اجرا متعادل کنید. موافقت عمومی زمان می‌برد، اما اجرای چیزی که افراد آن را قبول ندارند یا حتی نمی‌فهمند، هیچ امتیازی ندارد. چرا؟ زیرا افراد آن را به طور کاملاً متفاوت انجام خواهند داد. من نمی‌گویم که به کلیه افراد IT نحوه اجرا گفته شود. بلکه می‌گویم از برخی نظر خواهی کنید، با بعضی مشورت کنید، به برخی توصیه کنید و بقیه را آموزش داده و تربیت کنید. در واقع افراد باید ارزش کاری که انجام می‌دهند را بدانند تا آن کار به خوبی انجام شود.

اکثر منفی‌بافی‌ها و بدگمانی‌های موجود نسبت به ITSM، ناشی از برنامه‌هایی است که ضعیف اجرا می‌شوند. ITSM مانند اتخاد یک شیوه زندگی سالم است. ITSM نسبتاً ساده است، اما کار و انضباط می‌طلبد. “آسان‌تر این است که رژیم را مقصر بدانیم تا آن شخصی را که رژیم می‌گیرد.” همچنین آسان‌تر است که شیوه مدیریت سرویس را مقصر بدانیم تا افرادی که به آن عمل می‌کنند.

به خاطر سپردن این ۳ نکته می‌تواند شما را در مسیری مناسب جهت اتخاذ شیوه درست مدیریت سرویس IT قرار دهد.

مهندس شاهین نعمتی
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت